Informacje
Witaminy dla mężczyzn – jakie wybrać na płodność?

Witaminy dla mężczyzn – jakie wybrać na płodność?

Mężczyźni często mają tendencję do lekceważenia wpływu, jaki na ich organizm wywierają zarówno witaminy, jak i minerały. Niesłusznie, okazuje się bowiem, że dbanie o ich odpowiednie proporcje w diecie poprawia nie tylko zdrowie, ale również erekcję i płodność. Najwięcej uwagi poświęca się w tym kontekście cynkowi, jego niedobory bowiem nie tylko zmniejszają żywotność plemników, ale i obniżają poziom testosteronu. Warto jednak pamiętać, że także niedobory niektórych witamin obniżają satysfakcję z poziomu życia seksualnego.

Witaminy z grupy B

Mówiąc o witaminach wpływających na męską płodność, zwykle w pierwszej kolejności wspomina się o tych z grupy B. Na szczególną uwagę zasługuje w tym kontekście witamina B1 znana też lepiej jako tiamina oraz witamina B3 określana też często mianem niacyny. Tiamina pełni w męskim organizmie wiele ważnych funkcji, jedna z nich polega zaś na pobudzaniu produkcji hormonów płciowych. Gdy więc zaczyna jej brakować, pogarsza się jakość plemników. Co więcej, długotrwałe niedobory mogą prowadzić nawet do zaburzenia funkcjonowania jąder. Niacyna z kolei jest odpowiedzialna za to, aby w dobrej kondycji znajdowały się męskie naczynia krwionośne i układ nerwowy. Niedobory witamin z grupy B można eliminować choćby sięgając po pieczywo pełnoziarniste. Pomocne może okazać się jednak również jedzenie orzechów i warzyw strączkowych.

 Witamina E

Witamina E znana też jako witamina młodości, kojarzy się przede wszystkim z ważnym składnikiem w kobiecym menu. Okazuje się jednak, że również panowie mogą liczyć na szereg korzyści aktywnie walcząc z jej niedoborami. Witamina E nie tylko zwalcza wodne rodniki sprawiające, że nasze organizmy starzeją się szybciej, ale również pomaga w utrzymaniu w dobrym stanie komórek. To także znakomite wsparcie dla organizmu starającego się możliwie jak najefektywniej wchłaniać inne niezbędne mu substancje. W męskiej diecie nie powinno zatem zabraknąć nie tylko zawierających ją jaj, ale również roślin strączkowych oraz warzyw.

Witamina C

Po witaminę C sięgamy przede wszystkim wtedy, gdy łapie nas przeziębienie, jej związki z męską płodnością nie są więc oczywiste. A jednak okazuje się, że niski poziom tej witaminy nie wpływa niekorzystnie jedynie na układ odpornościowy. Może okazać się też jedną z przyczyn męskiej niepłodności, niedobory witaminy C zubożają bowiem materiał genetyczny plemników. Niestety, są one dość powszechne, choć bowiem chętnie sięga się po produkty z jej dominującym udziałem w ich składzie, często zapomina się o tym, że mamy do czynienia z witaminą, która rozpuszcza się w wodzie, a więc znika całkowicie podczas gotowania.

Jak uzupełniać niedobory męskich witamin?

Idealną opcja jest dbanie o to, aby witaminy ważne z uwagi na męską płodność znajdowały się w spożywanym codziennie pożywieniu. Jeśli jednak, z różnych przyczyn, nie jest to możliwe, warto pomyśleć także o odpowiedzialnej suplementacji. Jeśli mężczyzna zmaga się też z innymi schorzeniami, przyjmowanie preparatów witaminowych powinno odbywać się pod kontrolą lekarza.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *